19.8 C
Londra
Pazartesi, Temmuz 4, 2022

Tesla, toplu işten çıkarmalar yüzünden eski çalışanları tarafından dava ediliyor!

- Advertisement -
- Advertisement -Tesla, iki eski çalışanı tarafından, iş gücünün yaklaşık %10’unu işten çıkarma kararının ardından, şirkette etkilenen çalışanlarına kesintilerden önce haber vermediği için federal yasaları ihlal ettiğini gerekçesiyle dava açıldı.

- Advertisement -

Reuters’a göre, Sparks, Nevada ve Gigafactory çalışanlarının pazar günü Teksas’ta mahkemeye bu konuyla alakalı dava açıldığı yazıyor. 500 çalışanın 60 günlük bir ihbar süresi verilmeden fabrikadan çıkarıldığı belirtiliyor. Tesla‘nın ihlal ettiği yasa ise İşçi Ayarlama ve Yeniden Eğitim Bildirimi (WARN) Yasası oluyor.

Eski çalışanlar Tesla’yı dava etmeye hazırlanıyor

Yaklaşık beş yıldır fabrikada çalışan John Lynch ve Daxton Hartsfield, davaya göre bu ay fabrikadan ayrılan işçiler arasındaydı. Her ikisine de sırasıyla 10 Haziran ve 15 Haziran’da fesihleri ​​hakkında önceden bildirimde bulunulmadığını açıkladı. Şimdi ise, Mayıs veya Haziran’da işten çıkarılan ve ayrıca önceden bildirimde bulunulmayan ABD Tesla çalışanları adına toplu dava statüsü arayacaklarını duyurdular.

Tesla büyük bir davanın eşiğinde!

Tesla’nın büyük otomobil fabrikalarından biri

WARN Yasası, şirketlerin 50 çalışanı daha etkileyen herhangi bir işten çıkarmadan önce işçilere 60 günlük bir ihbar süresi sağlamasını ve onlara başka bir iş bulmaları veya yeniden eğitim almaları için yeterli zaman vermelerini şart koşuyor. İşçileri temsil eden Boston merkezli iş avukatı Shannon Liss Riordan Bloomberg’e verdiği demeçte (Açıklama için), “Tesla, WARN yasasını açıkça hiçe sayarak insanları işten çıkarmaya başladı” dedi.

- Advertisement -

Bu ayın başlarında Tesla patronu Elon Musk, yöneticilere, şirketteki işçilerin %10’unu çıkarmak ve ekonomi hakkındaki “süper kötü hissi” nedeniyle tüm işe alımları durdurmak istediğini açıklamıştı. CNBC’ye yaptığı bir diğer açıklamda ise rakamın yalnızca maaşlı çalışanları temsil ettiğini, saatlik çalışan sayısının artacağı yönündeydi. Bununla birlikte, bu hala Tesla’nın toplam işgücünün yaklaşık %3,5’inin işten çıkarıldığı anlamına geliyor, bu miktarın “süper malzeme olmadığı” için olduğu söyleniyor.

Musk açıklamanın geri kalanına, “Bundan bir yıl sonra, çalışan sayımızın hem maaşlı hem de açıkçası saatlik olarak daha yüksek olacağını düşünüyorum” diye ekleme yaptı. Dünyanın en zengin insanı davaya değinerek, davanın “dayanıklı olmadığını” ve “önemsiz küçük bir dava” olduğunu söyledi. Röportajın başka bir yerinde Musk, bu durgunluğun “bir noktada kaçınılmaz” olduğuna inandığını ve yakın vadede gerçekleşmesine ihtimal vermediğini, ancak ekonomik durumlardan ötürü işten çıkarmaların kesin olmayacağını anlamına da gelmediğini söyledi.

Musk, daha önce Tesla ve SpaceX çalışanlarından ofiste haftada en az 40 saat geçirmelerini eğer böyle olmaz ise işten ayrılmalarını talep ettiği için eleştiri yağmuruna tutulmuştu. Ayrıca personelin uzak bir yerde değil de ana şirket ofisinde çalışması gerektiğini de düşündüğünü açıklamıştı.

Tesla davası ve Elon Musk’ın bu tutumları hakkında ne düşünüyorsunuz? Elon Musk ile çalışmak ister miydiniz?Source link

- Advertisement -
- Advertisement -
Latest news
- Advertisement -
Related news
- Advertisement -spot_img

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz