15.8 C
Londra
Cuma, Temmuz 1, 2022

Martin, Miller’ın 0.003sn önünde pole’de

- Advertisement -
- Advertisement -


MotoGP sezonunun 4. ayağı olan Amerika GP, bu hafta sonu Texas’ta yer alan COTA Pisti’nde gerçekleştiriliyor. Akşam saatlerinde 3. antrenman seansı gerçekleştirilmişti ve bu seansı Fabio Quartararo ilk sırada tamamlamıştı. 

- Advertisement -

Sıralamalardan hemen önce biten ve genellikle sürücülerin yarış temposunu yansıtan 4. antrenman seansında ise fabrika Ducati sürücüsü Francesco Bagnaia en hızlı zamanı kaydetti. Onu Marc Marquez takip etti. 

Antrenman raporları :

 Q1

Texas, her zaman olduğu gibi sıcaktı. Hava 27, asfalt ise 49 dereceydi ve rüzgar kuvvetli değildi. Arjantin GP galibi Aleix Espargaro, Jorge Martin, Alex Rins, Franco Morbidelli gibi isimler Q2’ye kalabilmek için Q1’de mücadele ettiler. 

Sürücüler, pit yolunun açılmasıyla birlikte piste çıktılar ve turlamaya başladılar. Darryn Binder, kendisinin ilk zaman turunda motosikletten düştü. 3. virajda düşen Binder, iyiydi ve hızlıca garajına geri döndü. Kendisi için 2. motosikleti hazırlandı. 

İlk olarak Alex Rins çizgiyi geçti ve 2:02.723 yaptı. Aleix Espargaro ise 2.02.922 yaparak ikinci sıraya yerleşti. 

- Advertisement -

Sonrasında Jorge Martin turunu tamamladı ve 2:02.487 yaparak zirveye yükseldi. Bu tur, Rins’ten 0.250 kadar daha hızlıydı. 

Böylelikle ilk turların ardından Martin, Rins, Espargaro ilk 3’ü oluştu. Morbidelli sekizinci, Vinales onuncu sırada yer aldı. 

Sürücüler, seansın son dakikalarında son denemeleri için piste çıktılar ve Espargaro kaza yaptı. Espargaro’nun mücadelenin dışında kalmasıyla birlikte, ilk iki sırada yer alan Martin-Rins ikilisi rahatlamış oldular. 

Martin, Q1’i ilk sırada tamamladı. Onu Rins takip etti. Böylelikle bu iki sürücü Q2’ye çıkmış oldular. Kaza yapan Espargaro 3. olabildi. Vinales ise son denemelerinde kendisini 4. sıraya attı. Brad Binder 7. olarak en iyi KTM olmaya devam etti. 

Morbidelli 9. sırada yer aldı ve bir kez daha Q1’de elenmiş oldu. Miguel Oliveira ise 10. oldu. 

Q1 sonucu: 

Alex Rins, Team Suzuki MotoGP

Alex Rins, Team Suzuki MotoGP

Fotoğraf: Gold and Goose / Motorsport Images

- Advertisement -

Q2

Q1 seansın sonuçlanmasıyla birlikte, gözler pole pozisyonu mücadelesine çevrildi. Antrenman seansının en hızlı 10 ismine ek olarak, Martin ve Rins’in de gelmesiyle birlikte 15 dakikalık Q2 seansı başladı. 

Sadece Nakagami ve Jack Miller, ön lastikte yumuşak tercihinde bulundular. Diğer sürücüler orta ya da sert lastikle piste çıktılar. 

3 dakika geri kaldığında, zaman turları yavaş yavaş başladılar. Bastianini ilk zaman turunda kaza yaptı. Marquez bu yüzden turunu bırakmak zorunda kaldı. 

İlk zaman turlarının ardından Jack Miller 2:02.327 yaparak zirveye yükseldi. Onu diğer fabrika Ducati’de Bagnaia takip etti. Q1’den çıkan Martin ise üçüncü oldu. Böylelikle 1-2-3 Ducati olmuş oldu. Ducati olmayan en iyi derece Quartararo’dan geldi. Son şampiyon, dördüncü sırada yer aldı. Alex Rins 5, Joan Mir 6. sırayı aldı. 

Quartararo, ikinci zaman turunda kaza yaptı. Fransız sürücü 19. virajda M1’den düşse de durumu iyiydi ve hızlıca garaja döndü. 

Bastianini, kazadan sonraki turuyla 4. sıraya çıktı. Marquez ise 6. sıraya çıkabildi. Quartararo, hızlıca garaja döndü ve ikinci motosikletine bindi. 

Ayrıca okuyun:

Son 4 dakikaya girdiğimizde, ikinci denemeler başladılar. Bagnaia, çizgiyi geçti ve 2:02.167 ile ilk sırayı aldı. Miller, takım arkadaşına cevap vermek istedi ve verdi de. Miller, 2:02.042 ile tur rekorunu kırdı ve yeniden ilk sıraya yükseldi. 

Sonrasında Martin çizgiye geçti ve 2:02.039 ile Miller’ı 0.003sn farkla geçti ve liderliği eline geçirdi. Böylelikle pole Jorge Martin’e gitmiş oldu. Miller, Martin’in 0.003sn arkasında ikinci sırada yer aldı. Bagnaia ise üçüncü sırada yer aldı. 

Detaylar geliyor…

 Source link

- Advertisement -
- Advertisement -
Latest news
- Advertisement -
Related news
- Advertisement -spot_img

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz