15.8 C
Londra
Cuma, Temmuz 1, 2022

FIA, artık yarış yeniden başlarken pilotların yan yana gelmesine izin vermeyecek

- Advertisement -
- Advertisement -


Son yarışlarda piste sık sık güvenlik aracı girdi ve güvenlik aracı sonrası pilotlar, öndeki araca yakın kalmak adına farklı taktikler kullanıyorlardı.

- Advertisement -

Bunlardan en dikkat çekici olanı hiç şüphesiz Max Verstappen’in yaptığıydı. Hollandalı pilot, 2021 Abu Dhabi Grand Prix’sinde güvenlik aracının pistten ayrıldığı son anlarda Lewis Hamilton’ın yanına kadar gelmiş ve yeni bir tartışmaya neden olmuştu.

Bu taktiği daha sonra hem Bahreyn hem de Cidde’deki yarışlarda Charles Leclerc’e karşı yaptı. Abu Dhabi özellikle dikkat çekiciydi çünkü Verstappen, Hamilton’la yan yana gittiği için Mercedes pilotunun frenlemesiyle bir anda öne geçmiş ve bir bakıma güvenlik aracı arkasında geçiş yapılmaması kuralını çiğnemişti. Mercedes de yarıştan sonra buna itiraz etmişti.

Fakat FIA, artık bu konuya el attı ve Bu hafta sonu yapılacak Avustralya GP öncesinde yarış direktörü Niels Wittich tarafından yeni bir yarış notu paylaşıldı. Burada artık bu tarz hareketlere izin verilmeyeceği belirtildi.

Ayrıca sürücüler, güvenlik aracı pistten ayrılırken düzensiz hızlanma veya frenleme yapamayacakları gibi, sabit bir hızda ilerlemeleri gerekecek.

Wittich ayrıca yarış notların, yarış yeniden başlarken araçların pistte nasıl konumlandırılması gerektiğine dair bir fotoğraf da yayınladı.

- Advertisement -

Buna göre sürücüler öndeki aracın yanına hiçbir şekilde gelemiyorlar. Eğer bu kurala uymazlarsa da kural ihlali nedeniyle incelemeye alınacaklar.

undefined 1649482578989 - Formula 1 Haberleri - F1 Puan Durumu

 Source link

- Advertisement -
- Advertisement -
Latest news
- Advertisement -
Related news
- Advertisement -spot_img

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz