Bottas: “Aracın içi Fin saunası gibiydi”

image 7 - Formula 1 Haberleri - F1 Puan Durumu

60 santigrat derecenin üzerindeki pist sıcaklıkları, Macaristan Grand Prix’sinin açılış antrenman seansları için sürücüleri zorladı. 1. FP’de Red Bull’dan Max Verstappen P1’de Bottas’ın ardından Hamilton’ın da önündeydi ve FP2 de ise ikisinin de arkasına düşmüş oldu.

Ancak bu Bottas’ı durdurmadı. İlk seansı liderin sadece 0.061sn arkasında ikinci sırada tamamlayan Fin pilot, ikinci seansta ise liderdi.

Genel olarak pozitif bir gün geçiren Bottas, kokpitin içini bir Fin saunasına benzetti ve sıcak koşullardan bahsetti.

“Dürüst olmak gerekirse, Fin saunası gibi hissettiriyor. Bu iyi bir karşılaştırma, özellikle de piste çıkmadan önce durduğunuzda sıcaklık üzerinize çöküyor ve kokpittin içi 60’tan da fazla 70 derece kadardır.”

“Terliyorsunuz ama piste çıktığınızda en azından biraz hava geliyor. Ancak [sıcak hava], lastikleri oldukça çetrefilli hâle getiriyor. Tabii ki her şey gerektiğinden fazla ısınıyor.”

“Dürüst olmak gerekirse, diğerlerine kıyasla o kadar da kötü durmadı ya da hissettirmedi. Yani bugün kötü bir başlangıç yaptığımızı düşünmüyorum.”

Diğer haberler:

Bottas, ardından takımın sıcak hava koşullarında geliştiğini ve bugünün bunun bir kanıtı olduğunu ifade etti. 

“Bence son zamanlarda sıcak hava koşullarında geliştik. Bugün de bunu kanıtladı. Kötü bir noktada olduğumuzu düşünmüyorum ama cuma günlerinde hiçbir zaman diğer takımların elindeki tüm kartları görmüyorsunuz.”

Bottas, iki seansta da Lewis Hamilton’ı arkasında bıraktı ve iki seansta da hızlı gözüktü. Mercedes de genel olarak Red Bull’a kıyasla daha iyi gözüktü. Red Bull, yaşadığı önden kayma probleminin ardından çokça kez ayar değiştirmek zorunda kalmıştı. 

İlk antrenman seansında liderin sadece 0.061sn arkasında kalan Bottas, ilk seansta dengenin biraz kötü olduğunu ama bunu hemen geliştirdiklerini belirtti ve yarın daha fazlasının geleceğini ekledi.

“İlk antrenmanda denge konusunda iyi olmadığımızı söylemem gerek ama hızlıca reaksiyon gösterdik ve geliştik. Eminim ki yarın daha fazlası gelecek. Pole pozisyonu mücadelesinin içinde olabileceğimizi görmek güzel, bu motive edici.”

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Get a Quote

Give us a call or fill in the form below and we will contact you. We endeavor to answer all inquiries within 24 hours on business days.