18.7 C
Londra
Çarşamba, Temmuz 6, 2022

Bagnaia, Quartararo’nun baskısına rağmen bu yılki ilk zaferini aldı!

- Advertisement -
- Advertisement -


Jerez’de, oldukça iyi hava şartlarında gerçekleştirilen yarışa Ducati sürücüsü Francesco Bagnaia ilk sıradan başlarken, startta yanında Fabio Quartararo ve Aleix Espargaro vardı.

- Advertisement -

Bagnaia startın ardından yerini korurken, Quartararo ikinci ve  Ducati sürücüsü Jack Miller üçüncü sıradaydı. Espargaro ise kötü startının ardından altıncılığa geriledi.

İlk turlarda Bagnaia, Quartararo karşısında yerini korumayı sürdürürken, Fransız sürücü kendisine bir süre baskı yapmaya çalıştı. Üçüncülük için de Marc Marquez, Miller’ı sıkıştırmaya başladı.

Bagnaia ve Quartararo, yakaladıkları iyi tempoyla ön bölümde Miller ile farkı yavaş yavaş açmaya başladılar. Son 20 tura girilirken zaman farkı 1.5 saniyenin üzerine çıktı. Bu, ikilinin galibiyet mücadelesinde yalnız kalacağı anlamına geliyordu.

İlk 10 turluk bu şekilde devam etti. Bagnaia en önde Quartararo ile farkı güvenli bir mesafeye çıkardı ve rakibinin kendisine yaklaşmasına izin vermedi.

Üçüncülük savaşında ise Marquez, Miller üzerindeki baskıyı iyice artırsa da düzlüklerde çok hızlı olan Ducati sürücüsünü bir türlü geçemedi. Bu ikili birbirleriyle çekişirken, ön tarafla olan fark 6 saniyeyi aştı.

- Advertisement -

Marquez uzun süre zorlamasının ardından istediği geçişi yarışın bitimine 5 tur kala yaptı ve Ducati sürücüsünü geçerek yarışın üçüncülüğünü eline geçirdi. 

Birkaç viraj sonra Miller’ı bu kez fırsat kollayan Aleix Espargaro geride bırakırken, tam bu noktada Marquez frenlemede hata yaptı ve dışa açılarak hem Espargaro hem de Miller’a geçildi.

Tekrarlarda Marquez’in frenlemede motosikletinin kontrolünü kaybettiği ve son andaki hamlesiyle yolda kalmayı başardığı görüldü. Sonuç olarak Marquez, üçüncülüğü aldıktan birkaç viraj sonra beşinciliğe gerilemiş oldu. Bu mücadeleden faydalanan isim ise üçüncülüğe çıkan Espargaro’ydu. 

Bu üçlünün savaşı, ön tarafla aranın 10 saniyenin üzerine çıktığı anlamına geliyordu.

Ön tarafta Bagnaia, Quartararo ile farkı ortalama olarak 0.6 ila 0.7 saniye civarında tuttu. Son turlarda Quartararo, farkı 0.5 saniye civarına indirmeye çalışsa da, Bagnaia asla bu farkın geçiş yapılabilecek seviyeye inmesine izin vermedi.

Kalan süreçte hata yapmayan Bagnaia, damalı bayrağı ilk sırada gördü ve hem kendisinin hem de Ducati fabrika takımının bu yılki ilk zaferini elde etti.

Detaylar geliyor…Source link

- Advertisement -
- Advertisement -
Latest news
- Advertisement -
Related news
- Advertisement -spot_img

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz