22.5 C
Londra
Çarşamba, Temmuz 6, 2022

“Alpine dalgalanma problemini hemen çözdü”

- Advertisement -
- Advertisement -


Barselona’daki sezon öncesi testlerinde en çok kullanılan kelime büyük olasılıkla “dalgalanma” oldu. Dalgalanma, neredeyse bütün takımların test boyunca özellikle düzlükteyken şikayet ettikleri bir konu oldu. Bu da mühendislerin, araçlar yüksek hızla giderken oluşan bu problemi önlemek için çözüm arayışına girmelerine yol açtı.

- Advertisement -

Ferrari, testin son gününde F1-75’de yeni bir alt gövde kullandı ancak diğer takımlar, bu problemi çözmek için farklı ve hatta geçici çözümler aradılar.

Dalgalanma problemiyle karşılaşan takımlar arasında McLaren da yer aldı. MCL36 bu anlamda en az problem yaşayan araçtı. Alpine teknik direktörü Pat Fry, Alpine’in de en az sıkıntı yaşayan takımlar arasında olduğunu söyledi.

Fry, Motorsport.com’un da dahil olduğu seçili medyaya, Alpine’in bu problemi, testlerin başlamasından birkaç saat önce gerçekleştirilen çekim sırasında fark ettiğini belirtti.

Fry, “Test sırasında aracın pistteki tepkileri anlamında sürpriz bir şeyle karşılaşmadık.”

“Çekim sırasında zıplama problemiyle ilgili birkaç sürpriz oldu ancak herkesi etkileyen bu sorunu çözdük. Lastiğin davranışını da düzeltmemiz gerekiyor ama bu büyük bir problem değil.” dedi.

Fernando Alonso, Alpine A522, stops with technical issues as smoke rises from the car

- Advertisement -

Fernando Alonso, Alpine A522, stops with technical issues as smoke rises from the car

Fotoğraf: Zak Mauger / Motorsport Images

Dalgalanma sorununu çözmek Alpine’in test programı için büyük bir avantaj oldu ancak takım, hidrolik bir problem nedeniyle sadece 18 tur attığı son günde büyük bir pist üstü zamanı kaybetti.

Fry, “Dalgalanmayı çözmek, aracın doğru aerodinamik dengesini bulmakla alakalı. Aerodinamikleri çok fazla zorlamamalısınız. Bu kolay bir şey değil: düzlüklerde ulaşılabilecek en yüksek hız ile hızlı virajlarda yapabilecekleriniz arasında bir denge bulmak gerekiyor.” dedi.

Alpine böylece Sakhir’deki test için A522’yi hazırlamaya odaklanabilecek ve daha az yakıtla piste çıkabilecek. Dayanıklılık, özellikle testin son gününde beş kırmızı bayrak görülmesinin ardından, ilk birkaç yarışta önemli olacak.Source link

- Advertisement -
- Advertisement -
Latest news
- Advertisement -
Related news
- Advertisement -spot_img

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz